Wzgórze Watahy

  • Duża trampolina do skakania
  • Altanka wraz z grillem
  • PlayStation 3
  • Darmowe Wi-Fi
  • Duży ogród przed oraz za domem
  • Duży prywatny parking na posesji
  • Możliwość wypożyczenia rowerów

01. Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie Knieja

Muzeum  Przyrodniczo-Łowieckie Knieja to obiekt powstały w 2002 roku będący niewątpliwą atrakcją w okolicy. Zobaczyć tu możemy trofea łowieckie zwierząt upolowanych w różnych częściach świata. Przykładem jest “Kabarga” upolowana na Syberii, “renifer” z Laponii czy “niedźwiedź brunatny” pochodzący z głebokiej tajgi.

02. Jeziorka Duszatyńskie

Jeziorka Duszatyńskie to dwa (w przeszłości trzy) jeziora osuwiskowych zlokalizowane w pobliżu miejscowości Duszatyn. Jeziora Duszatyńskie są jedną z większych atrakcji przyrodniczych w Bieszczadach.

Na terytorium języka osuwiskowego powstały trzy niewielkie jeziora:

-Górne na wys. 701 m n.p.m. i średniej głębokości 2 m

-Dolne na wys. 683 m n.p.m. i średniej głębokości 2,4 m

-trzecie jeziorko (najmniejsze) na wys. 614 m n.p.m. już nie istnieje.

03. Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

– wystawa prezentująca dziedzictwo kulturowe Bojków

– znajdują się tu przedmioty użytkowe, ubrania, wyposażenie oraz wszystko to, co jest związane z dorobkiem materialnym i duchowym dawnych mieszkańców tych ziem

– zbiory znajdujące się w Muzeum pochodzą m.in. z: Myczkowa, Polańczyka, Berezki, Bereżnicy Wyżnej, Woli Matiaszowej, Soliny, Wołkowyi, Terki, czy Bukowca.

04. Park Gwiezdnego Nieba

W dużych miastach łatwo zapomnieć, jak rozgwieżdżone może być niebo – zbyt wiele źródeł sztucznego oświetlenia odbiera nam przyjemność obserwowania gwiazd.

Bieszczady są jednym z najciemniejszych miejsc w Polsce, a nawet w Europie. Kosmos widać stąd jak na dłoni.

05. Browar Ursa Maior

To jedyny browar w Bieszczadach. Powstaje tu kilkanaście gatunków piwa regionalnego.

Na miejscu organizowane są wycieczki, podczas których można zwiedzić wnętrza Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior. Będziemy mieli szansę dowiedzieć się też, jak powstaje piwo. Oczywiście degustacja również jest możliwa.

06. Skansen w Sanoku

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, to unikatowa architektura polsko – ukraińska, prezentowana na obszarze 38 ha. Poznamy bliżej kulturę z pogranicza wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski i ich pogórza). Sektory podzielone są pod względem etnograficznym (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie Wschodni, Pogórzanie Zachodni i Dolinianie), a cały obiekt posiada łącznie ponad 160 obiektów. Są to różnego rodzaju: chaty, zabudowania gospodarcze, kuźnie, młyn, wiatraki, szkoła, zajazd, remizy strażackie, i wiele innych.

07. Beksiński

Pierwotnie gotycki, później przebudowany na styl renesansowy zamek to dziś siedziba Muzeum Historycznego w Sanoku, które funkcjonuje od 1934 roku. Co prawda, z dawnej budowli zachowała się jedynie część centralna ale to wciąż obiekt, obok którego nie przechodzi się obojętnie. Zrekonstruowano częściowo wieżę, która pełni obecnie funkcję platformy widokowej a w miejscu dawnego, rozebranego skrzydła zamkowego, zbudowano nową część muzeum.

Znajdziemy w niej zbiór dzieł, wszelkie pozostałości prac i poznamy twórczość jednego z najbardziej charyzmatycznych polskich artystów – Zdzisława Beksińskiego.

08. Bieszczadzka Kolejka Leśna

Jedną z najsłynniejszych kolejek wąskotorowych w Polsce jest legendarna „Bieszczadzka Kolejka Leśna”, kursująca górskimi dolinami z Majdanu koło Cisnej w kierunku połonin do Przysłupia oraz na zachód, wzdłuż słowackiej granicy aż do Balnicy. Co roku podróżują nią rzesze turystów, co czyni ją jedną z największych atrakcji w Bieszczadach.

Warto zobaczyć...

``LESKO-SKI`` Wyciągi - Weremień

Wyciąg składa się z dwóch biegnących równolegle nitek o łącznej długości 1430m (trasa 1 – 680m, trasa 2 – 750m), z których każda może obsłużyć do 750 narciarzy na godzinę i jest sterowana komputerowo za pomocą falowników. Prędkość wyciągu może być dostosowywana do potrzeb narciarzy (przykładowo wolniejsza dla dzieci itp.). Zalety: Zarówno profile stoków, jak i sam wyciąg oraz zastosowane przy nim normy bezpieczeństwa zostały dostosowane do norm Unii Europejskiej.

Zagroda Żubra

Muczne leży prawie w sercu Bieszczad, ale jednak docierają tu tysiące osób zainteresowanych oglądaniem żubrów w ich naturalnym środowisku. Teren zagrody jest spory, więc nie ma poczucia, że zwierzęta żyją w klatkach, a tarasy widokowe pozwalają na wygodniejszą obserwację.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

W 2015 roku część regionalnej linii kolejowej w Bieszczadach znalazła nowe przeznaczenie i stała się pierwszą w Polsce trasą drezyn rowerowych. Udostępniona trasa wycieczkowa ma około 47 kilometrów.

Rowerową drezyną można przejechać między innymi obok rezerwatu „Bobry w Uhercach”, wzdłuż Sanu, przez jeden z dwóch tuneli kolejowych w regionie. Z kolejowej trasy rozciąga się świetny widok między innymi na ruiny zamku rodziny Kmitów.